Po publikacji przez sąd wyroku rozwodowego możesz poczuć ulgę i nawet pomyśleć, że pewien rozdział twojego życia właśnie został zamknięty. Czyżby? Rozwód i późniejszy podział majątku mogą dać o sobie znać w przyszłości. Rozwód może bowiem negatywnie wpłynąć na wysokość przyszłej emerytury.
Przy podziale majątku często zapomina się o tym, że do majątku wspólnego małżonków należą środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków oraz kwoty składek zewidencjonowanych na indywidualnym subkoncie.
Przy podziale majątku wspólnego małżonków wynikającym z rozwodu lub unieważnienia małżeństwa środki zgromadzone na rachunku członka funduszu, przypadające byłemu współmałżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków, są przekazywane w ramach wypłaty transferowej na rachunek byłego współmałżonka w otwartym funduszu. Podziałowi podlegają jednak tylko środki zgromadzone w czasie trwania wspólności majątkowej.
Wypłata transferowa, o której mowa, jest dokonywana przez otwarty fundusz po przedstawieniu funduszowi dowodu, że środki zgromadzone na rachunku członka funduszu przypadły byłemu współmałżonkowi. Jeżeli były współmałżonek uprawniony nie posiada rachunku w otwartym funduszu i nie wskaże rachunku w jakimkolwiek otwartym funduszu, otwarty fundusz, do którego należy drugi z byłych współmałżonków, otworzy rachunek na nazwisko byłego uprawnionego współmałżonka i przekaże na ten rachunek, przypadające mu środki zgromadzone na rachunku jego byłego współmałżonka.
Podziału środków na subkoncie w ZUS dokonuje się kwotowo. Część składek zewidencjonowanych na subkoncie, która w wyniku podziału przypada małżonkowi, jest ewidencjonowana na subkoncie tego małżonka.
Jeśli oboje małżonkowie pracowali w czasie trwania małżeństwa i osiągali dochody w podobnej wysokości, podział zgromadzonych środków nie będzie miał negatywnych skutków. Faktycznie żaden z byłych współmałżonków nic nie straci, ani nie zyska.
Podsumowując, w teorii podział majątku wspólnego małżonków wydaje się prosty i oczywisty. Sprawdzamy co mamy i dzielimy na pół. W praktyce zasady podziału majątku małżeńskiego są bardziej skomplikowane. Ich znajomość gwarantuje, że wyjdziesz z nieudanego związku bez szwanku majątkowego. Jeśli planujesz podział majątku małżeńskiego, warto skonsultować się z prawnikiem. Kancelaria Zdunek-Dróżdż Kancelaria Prawna oferuje pełne wsparcie zarówno w sprawach rozwodowych, jak i dotyczących podziału majątku wspólnego.
Podział środków zgromadzonych przez małżonkę w OFE jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, w podobnej do naszej sytuacji. Różnica jest taka, że jej były mąż (policjant) był już na emeryturze.
Uczestniczka określiła żądanie w zakresie środków zgromadzonych przez nią w OFE jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Wskazała bowiem, iż wnioskodawca ma już swoją wypracowaną emeryturę, którą otrzymuje w całości nie dzieląc się nią z uczestniczką. Zatem uczestniczka również winna sama dysponować środkami, które zebrała za czas swojej pracy w czasie trwania związku.
W okresie małżeństwa obie strony pracowały. Wnioskodawca wypracowywał jednakże swoją emeryturę w innym systemie (jako Policjant) nie odprowadzając składek na subkonto i OFE. W innej sytuacji była uczestniczka, która nie miała wpływu na to, że takie środki są pobierane z jej wynagrodzenia i przekazywane do ZUS i wybranego OFE. W przedmiotowej sprawie z końcem małżeństwa stron zbiegło się odejście na emeryturę wnioskodawcy, który w żadnej części nie dzieli się swoim prawem z uczestniczką. Taka sytuacja powoduje zdaniem Sądu, że w przedmiotowej sprawie nie powinno dojść do podziału środków zgromadzonych na subkoncie i w (…) A. Podział tych środków w sytuacji braku podziału środków otrzymywanych z tego samego tytułu (emerytura) ze strony J. B. będzie w ocenie Sądu sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.
I Ns 528/15 – Postanowienie Sądu Rejonowego w Olsztynie