Mediacja jest dobrym rozwiązaniem dla małżeństw, które nie chcą roztrząsania na sali sądowej prywatnych spraw rodzinnych. Daje również nadzieje na uratowanie relacji z małżonkiem. Praktyka orzecznicza polskich sądów pokazuje, że instytucja ta jest coraz częściej wybierana jako metoda rozwiązywania sporów rodzinnych. Jest to dojrzały krok w dobrą stronę.
Czym tak w ogóle jest mediacja?
Jest dobrowolnym i poufnym porozumieniem skłóconych stron w obecności bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej – mediatora. Oczywiście mediacja to nie terapia! Celem mediacji okołorozwodowej będzie osiągnięcie porozumienia w zakresie: opieki na dziećmi, kontaktów z drugim rodzicem, rozstrzygnięcie spraw majątkowych oraz innych, które wymagać będą współpracy między małżonkami. Można śmiało powiedzieć, że jej głównym celem jest ochrona małoletnich dzieci przed nieprzyjemnymi konsekwencjami konfliktu rodziców. W sprawach o rozwód lub separację, mediacje mogą być przeprowadzone na wniosek stron, a także na podstawie decyzji sądu na każdym etapie postępowania- za zgodą stron. Koszty mediacji nie są wysokie, bo z reguły obejmują jedynie zwrot wydatków mediatora tj. ok. kilkadziesiąt złotych. Gdy dojdzie do zawarcia ugody, strony mogą za to szybciej odzyskać wpis sądowy. Potencjalna ugoda wypracowana przez strony w toku mediacji ma moc prawną ugody sądowej po zatwierdzeniu jej przez Sąd.
Rola mediatora
Mediator „doskonały” powinien posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie technik negocjacyjnych, a także powinien wykazać umiejętność jej stosowania. Cechą idealnego mediatora jest znajomość ludzkich charakterów. Trudno wyobrazić sobie wartościowego mediatora bez znajomości tzw. relacji interpersonalnych. Mediator jest głównym organizatorem mediacji. Ustala ze stronami terminy spotkań, sugeruje kolejność omawiania poszczególnych zagadnień, decyduje o czasie trwania sesji oraz sporządza protokół z przebiegu mediacji. Mediator skupia się na sytuacji i interesach stron, szukając w ich koncepcjach punktów wspólnych w celu stworzenia obustronnie satysfakcjonującego porozumienia. Jego rola polega również na podtrzymywaniu konstruktywnej rozmowy podczas sesji oraz opracowania ugody podlegającej zatwierdzeniu przez sąd. Ważnym zadaniem jest zapewnienie stronom równych szans w trakcie postępowania, przy czym nie oznacza to pełnienia roli adwokata strony o pozycji słabszej. Mediator musi zadbać o to, żeby umowa między małżonkami została skonstruowana w taki sposób aby mogła ona zostać zatwierdzona przez sąd. Z zasady poufności wynika, że mediator nie może być świadkiem odnośnie okoliczności, o których dowiedział się w trakcie prowadzenia przez siebie mediacji. Zaleca się, żeby przed rozpoczęciem procesu mediacyjnego zawrzeć umowę o przeprowadzeniu mediacji na piśmie między mediatorami a stronami.