Detektyw w sprawie o rozwód
Zastanawiasz się nad rozwodem? Nie wiesz jak udowodnić w sądzie winę małżonka rozkładu pożycia małżeńskiego? Podejrzewasz partnera o zdradę bądź hazard? Zebranie dowodów w sprawie rozwodowej może nie być niczym łatwym, a dowody zgromadzone niezgodnie z prawem mogą pociągać do odpowiedzialności karnej lub cywilnej. Z pomocą przychodzi detektyw. Zebrane przez niego dowody są silnymi i trudnymi do zakwestionowania przed sądem argumentami.
Jakiego detektywa wybrać?
Na wstępie wspomnę, że korzystanie z usług detektywistycznych jest zbyteczne jeżeli małżonkowie decydują się na rozwód bez orzekania o winie, gdyż żadnych spornych okoliczności udowadniać nie trzeba, a sąd zazwyczaj orzeka rozwód na podstawie samych zeznań stron.
Jeżeli zdecydujemy się na pomoc detektywa powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przy wyborze odpowiedniego specjalisty. Profesjonalny detektyw posiada aktualną licencję na wykonywanie czynności detektywistycznych. Nie korzystajmy z usług osób udających detektywów. Licencjonowany detektyw ma obowiązek działać zgodnie z przyznanymi mu uprawnieniami oraz powinien odmówić wykonania czynności niezgodnej z prawem lub nieetycznej. Detektywi mają swój kodeks etyki zawodowej i działają w granicach prawa, co ma istotne znaczenie dla Sądu. Powinien on działać starannie, aby nie naruszyć wolności i praw człowieka i obywatela oraz aby zebrany materiał dowodowy był wystarczająco czytelny, zrozumiały i jasny dla sądu. Zdjęcie współmałżonka stojącego naprzeciwko kobiety nie udowodni zdrady, a nagranie bez godziny i daty pozwoli pozwanemu łatwo się wybronić. Im więcej szczegółów, tym trudniej drugiej stronie będzie kwestionować przedłożony dowód (np. numery rejestracyjne, nazwy ulic, okoliczne szyldy sklepowe).
Podstawą jego działania w konkretnej sprawie powinna być umowa zawarta ze zleceniodawcą. Warto w niej ustalić kwestie ewentualnego przesłuchania detektywa przez sąd na wypadek nie rozwiana wszelkich wątpliwości przez zebrane dowody. Warto jest skorzystać z usług osoby polecanej, aby mieć większe szanse na powodzenie.
Możliwości detektywa
Ustawodawca przyznał licencjonowanym detektywom szersze uprawnienia w zakresie kompletowania dowodów od tych, które posiadają osoby indywidualne. W ramach swojej działalności detektyw może m.in. przetwarzać dane osobowe uzyskane w toku czynności detektywistycznych podejmowanych w sprawie. Nie musi posiadać w tym zakresie zgody osoby, której te dane dotyczą. W przypadku osób indywidualnych nie jest możliwe przetwarzanie danych osobowych bez zezwolenia osób zainteresowanych. W związku z tym informacje pozyskane przez niego w ten sam sposób, w jaki odkryłaby je osoba indywidualna, mogą być w pełni legalne.
Prywatny śledczy posiada szerokie spectrum możliwości, ale należy pamiętać o ograniczeniach. Wykonując usługi detektywistyczne nie może stosować środków technicznych oraz metod, które prawo zastrzega wyłącznie dla uprzywilejowanych służb (policji, prokuratora, wojska i inne). W praktyce oznacza to, że niedozwolone jest na przykład stosowanie podsłuchów telefonicznych oraz programów szpiegujących telefon i komputer, zakładanie monitoringu w prywatnych mieszkaniach, łamanie zabezpieczeń i haseł oraz nieprzestrzeganie tajemnicy korespondencji.
Niektórym zapewne nasuwa się pytanie, jakimi metodami posługuje się detektyw skoro większość trików rodem Jamesa Bonda jest zakazanych? Fundamentalne znaczenie ma poprawnie i dyskretnie przeprowadzona obserwacja dostarczająca informacji, które mogą zadecydować o wygraniu przez nas sprawy rozwodowej. Raczej współmałżonek może się zorientować, że jest śledzony jeżeli postanowimy zebrać dowody na własną rękę. Detektyw ma również większe możliwości w przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Ponadto w dzisiejszych czasach mocno rozwija skrzydła informatyka śledcza. Profesjonalny detektyw jest w stanie dotrzeć na właściwy trop w wyniku sprawnie przeprowadzonej analizy śladów pozostawionych w sieci, najczęściej na różnego rodzaju portalach społecznościowych.
Moc raportu
Z wykonanych czynności detektyw sporządza rzetelną dokumentację fotograficzną i audiowizualną, która następnie służy za punkt wyjścia do przygotowania raportu. Taki raport, będący niczym innym jak sprawozdaniem z przebiegu śledztwa zostaje następnie przekazany klientowi i może posłużyć za dowód na rozprawie sądowej. Warto zaznaczyć, że raport jest mocnym i niezwykle trudnym do obalenia argumentem i niejednokrotnie decyduje o wygraniu batalii rozwodowej. W porównaniu do zeznań świadków stanowi obiektywny i przejrzysty materiał, który może zaważyć o orzeczeniu rozwodu z winy wyłącznie jednej strony.
Uwaga! Ważne, aby detektyw wykonywał swoją pracę, gdy między małżonkami nie doszło jeszcze do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Jeśli okaże się, że zlecasz detektywowi zadanie, a strony np. od roku nie prowadzą już wspólnego pożycia, to praca detektywa pójdzie na próżno. Zebrane przez niego informacje będą wtedy dokumentowały okres, który jest już obojętny z punktu widzenia orzeczenia rozwodowego. Sąd bada zawsze przyczyny rozkładu pożycia i skupia się na okresie trwania wspólnego pożycia małżonków.