Rozwód weź go na spokojnie
    • Start
    • Rozwód
    • Alimenty
    • Dzieci
    • Majątek
    • Prawo
    • Separacja
    Facebook
    Rozwód weź go na spokojnie
    Rozwód

    Prawnik od rozwodów – kiedy jego obecność jest konieczna?

    Katarzyna Zdunek-DróżdżKatarzyna Zdunek-Dróżdż6 grudnia 2021Brak komentarzy7 Mins Read

    Prawnik od rozwodów – kiedy jego obecność jest konieczna?

    Sprawy rozwodowe łączą się nie tylko z wieloma emocjami, ale też sporą liczbą dokumentów, które należy przygotować i złożyć w sądzie w odpowiednim czasie. Powód składając wniosek w sądzie, tak naprawdę rozpędza lawinę dokumentacji i spraw do załatwienia. Podczas gdy jego małżeństwo właśnie dobiega końca, on powinien zbierać dowody i uzasadniać swoje zdanie oraz postępowanie. Czy prawnik od rozwodów musi być obecny na rozprawie? Jakie zadania do niego należą? Jak wybrać dobrego adwokata? Te pytania zadaje sobie wiele osób, a odpowiedzi można znaleźć w jednym miejscu. W tym artykule.

    Sprawy rozwodowe nie są łatwe

    Małżonkowie, którzy się rozstają, zazwyczaj przechodzą burzliwy okres. Szczególnie jeśli ich związek rozpadł się nagle i nie mogli wcześniej ochłonąć i ustalić między sobą, czego tak naprawdę teraz oczekują. Niezależnie od przyczyny, która miała ostateczny wpływ na decyzję o rozwodzie, doszło do rozpadu małżeństwa i trzeba teraz przejść przez cały proces.

    Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że postępowanie rozwodowe często jest skomplikowane, a w skrajnych przypadkach może trwać nawet kilka lat. Skład sędziowski przy każdej sprawie staje przed trudnym wyborem komu przyznać opiekę nad małoletnimi dziećmi, czy w jaki sposób podzielić majątek. Niemniej istotne jest też wskazanie winy jednego lub obojga małżonków. Przewodniczący wraz z ławnikami musi obiektywnie przyjrzeć się każdemu dowodowi i dokładnie wysłuchać zeznań świadków oraz stron.

    Jednak w najtrudniejszej sytuacji są małżonkowie, a w głównej mierze jeden z nich – ten potencjalnie niewinny. Nawet gdy on sam nie czuje odpowiedzialności za trwały rozkład pożycia małżeńskiego, to sąd może być całkowicie odmiennego zdania. Warto więc zastanowić się, czy prawnik rozwodowy nie zdejmie z naszych barków ogromnego ciężaru.

    Czy adwokat rozwodowy musi być obecny na rozprawie?

    Zgodnie z polskim prawem, zarówno pozwany, jak i powód nie muszą korzystać z porad prawnych podczas sprawy rozwodowej. Mogą na własną rękę przygotować pozew, zgromadzić dowody i osobiście reprezentować swoje interesy przed sądem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie znajomość kodeksu rodzinnego opiekuńczego może kosztować małżonków wiele nerwów i niepowodzeń. Nie wspominając już o emocjach, które towarzyszą w każdym momencie rozprawy.

    Poczucie złości, pokonania, czy nawet nienawiści nie pozwala jasno myśleć i racjonalnie podejść do rozstania. Warto także mieć na uwadze, że nawet jeśli strona nie jest reprezentowana przez pełnomocnika, to sąd będzie od niej wymagać określonego zachowania. Można przez to rozumieć, że wszelkie złożone dokumenty i wnioski, pytania kierowane do świadków oraz słowa do składu sędziowskiego będą musiały być tak przygotowane i sformułowane, jakby to zrobił doświadczony prawnik.

    Poza tym na sali sądowej panują dodatkowo określone zasady. Odzywać się można tylko za zgodą Przewodniczącego, używać tylko odpowiedniego słownictwa, a przede wszystkim umiejętnie dowodzić swoim racjom i przekonywać o zasadności zebranych dowodów. Zachowanie, które bezsprzecznie będzie odbiegało od ustalonych warunków, może spowodować nałożenie kary na stronę postępowania.

    Kancelaria adwokacka – rozwiązaniem problemów

    Kancelaria adwokacka to pojęcie, które wielu osobom kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, a nawet z pewnego rodzaju ostatecznością. Prawda jest jednak taka, że adwokat to osoba, która jest po to, aby pomagać, a nie oceniać, czy straszyć. Porady prawne przez niego udzielane są dla osoby nieznającej się na prawie sporą wskazówką, a często nawet bodźcem do działania.

    Rozmowa z adwokatem rozwodowym pozwoli zrozumieć, jakie czynności musi wykonać oraz czego się spodziewać na dalszych etapach postępowania.

    Po podjęciu decyzji o nawiązaniu współpracy z kancelarią adwokacką klient może liczyć na fachowe doradztwo i indywidualne podejście do sprawy. Co więcej, dobry i doświadczony adwokat nie będzie obiecywał, pomyślnego zakończenia sprawy, jeśli nie będzie to prawdą.

    Pomoc adwokata rozwodowego – sporządzenie pozwu

    Wbrew pozorom uzyskanie orzeczenia rozwodu nie jest prostą sprawą. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest przygotowanie pozwu. Niestety powód nie może napisać, że żąda rozwodu i czekać na to jak rozwinie się sytuacja. Pozew rozwodowy musi być przygotowany zgodnie z wytycznymi. W innym przypadku sąd będzie oczekiwał nanoszenia poprawek lub uzupełniania braków. Cała procedura może trwać naprawdę długo.

    Adwokat może napisać pozew rozwodowy praktycznie w każdej chwili. Wystarczy, że uzyska od swojego klienta wszystkie niezbędne informacje. Pomoże mu też skompletować dokumenty niezbędne do przeprowadzenia postępowania. Warto wiedzieć, że oprócz pozwu do sądu trzeba dostarczyć, chociażby odpis skrócony aktu małżeństwa lub odpisy skrócone aktów urodzenia małoletnich dzieci, o ile małżeństwo je posiada.

    Największym wyzwaniem z reguły okazuje się wskazanie winy jednego z małżonków i jej udowodnienie. Adwokat musi dokładnie wysłuchać swojego klienta i zadać szereg pytań, które pomogą ustalić, czy wina faktycznie jest tak oczywista. Drugi małżonek może przecież w zupełnie inny sposób widzieć to, z jakiej przyczyny doszło do rozkładu pożycia. Prawnik podpowie także, jakie dowody będą mogły świadczyć o winie małżonka.

    Po przygotowaniu pozwu rozwodowego adwokat osobiście złoży go w sądzie okręgowym i będzie pilnował wszystkich terminów.

    Rozwód a przyznanie władzy rodzicielskiej

    W przypadku rozwodu kluczowe znaczenie ma przyznanie władzy rodzicielskiej. Na to, kto będzie sprawował pieczę nad małoletnimi dziećmi, wpływ ma kilka czynników. Na pewno można do nich zaliczyć, zapewnienie bezpieczeństwa, zaspokojenie podstawowych potrzeb, czy opieki medycznej. W wielu sprawach rozwodowych strony uważają dzieci za swoją tzw. kartę przetargową. Zaczynają przekonywać pociech o swoich racjach i starają się wpłynąć na ich podejście do drugiego małżonka. Małoletnie dzieci, szczególnie te podatne na sugestie i insynuacje bardzo szybko można nakierować na podobne wnioski do naszych, mimo że nie zawsze są one słuszne.

    Trzeba pamiętać o tym, że nawet powód może być wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa. Nie powinno mieć to jednak w żaden sposób odbijać na kontaktach rodziców z małoletnim dzieckiem. Prawo rodzinne wyraźnie określa obowiązki i prawa obojga biologicznych opiekunów. Niemniej jednak zarówno prawnik, jak i sąd muszą kierować się także dobrem dziecka.

    Nie bez znaczenia jest też obowiązek alimentacyjny wobec tego małżonka, z którym dzieci nie będą mieszkały na stałe. Musi on zostać uwzględniony w wyroku rozwodowym. Adwokat ma za zadanie wywalczyć alimenty będące równowartością ponoszenia kosztów utrzymania.

    Podział majątku wspólnego

    Władza rodzicielska dotycząca małoletnich dzieci to jedna z tych spraw, którą oboje małżonkowie chcą załatwić jak najszybciej. Zaraz za nią stoi podział majątku. Polskie prawo w tej kwestii jest dość niejednoznaczne i często małżonkowie nie wiedzą jak rozdzielić między siebie zgromadzone dobra. W większości spraw rozwodowych sąd nie decyduje o podziale majątku. Chyba że jest on niewielki lub małżonkowie są zgodni co do tego, komu i co się należy.

    W innych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie odrębnego postępowania. Dobra kancelaria prawna, z którą klient nawiązał współpracę, nie zostawi go i chętnie będzie służyć pomocą. Adwokat obecny przy podziale majątku wspólnego skutecznie przeprowadzi udowodnienie racji swojego klienta. Ponadto rozwieje wątpliwości związane z tym, co jest dobrem wspólnym, a co stanowi własność osoby reprezentowanej, a co do byłego małżonka.

    Czy do orzeczenia rozwodu konieczna jest obecność prawnika? Podsumowanie

    Jak wspomniano na początku artykułu, żadna ze stron nie musi polegać na prawniku i osobiście reprezentować się w sądzie. Po przeczytaniu tego tekstu na pewno można zauważyć, że proces rozwodowy to spore wyzwanie. W toku postępowania mogą pojawić się nowe fakty, czy dowody, które dla osoby bez wykształcenia prawniczego będą przeszkodą nie do pokonania. Nie będzie on bowiem umiał odpowiednio szybko zareagować lub odpowiedzieć.

    Kancelaria prawna powinna świadczyć usługi kompleksowe i ułatwić klientowi przejść przez cały proces, aż otrzyma uzyskanie rozwodu. Do jego obowiązków będzie należało nie tylko przygotowanie pism procesowych, ale też pomoc wskazania winy drugiego małżonka, a nawet złożenie wniosku o nieponoszenie kosztów sądowych np. ze względu na nieciekawą sytuację materialną.

    Odpowiadając więc na pytanie tytułowe, nie obecność prawnika rozwodowego nie jest konieczna. Jednak trzeba przyznać, że przy jego pomocy sprawa rozwodowa nie wydaje się już tak straszna.

    Katarzyna Zdunek-Dróżdż
    • Website

    Co warto wiedzieć na temat spraw rozwodowych?

    7 grudnia 2021

    Dlaczego adwokat rozwodowy jest nieocenionym wsparciem?

    7 grudnia 2021

    Prawnik rozwody – skuteczna pomoc trudnej sytuacji

    7 grudnia 2021
    Ostatnie wpisy
    • Co to alimenty – prawnik wyjaśnia
    • Podział majątku po rozwodzie a dzieci – prawnik pomoże
    • Co warto wiedzieć na temat spraw rozwodowych?
    • Dlaczego adwokat rozwodowy jest nieocenionym wsparciem?
    • Prawnik rozwody – skuteczna pomoc trudnej sytuacji
    Archiwa
    • grudzień 2021
    • czerwiec 2021
    • maj 2021
    • kwiecień 2021
    • marzec 2021
    • luty 2021
    • styczeń 2021
    • grudzień 2020
    • listopad 2020
    • październik 2020
    • wrzesień 2020
    • sierpień 2020
    • lipiec 2020
    • czerwiec 2020
    Kategorie
    • Alimenty
    • Dzieci
    • Majątek
    • Prawo
    • Rozwód
    • Separacja
    O nas

    Specjalizujemy się w prowadzeniu spraw rozwodowych i wszystkim co się z tym wiąże.

    Facebook

    Polityka prywatności

    Copyright © 2017. Designed by ThemeSphere.
    • Start

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.