Rozprawa w sądzie przyprawia większość osób o dreszcze. Odpowiednie przygotowanie i wiedza na temat przebiegu sprawy może mieć kluczowe znaczenie dla wyniku procesu. Postaram się więc w jak najprostszy sposób przybliżyć to, co dzieje się na sali sądowej w trakcie procesu. Ważne jest mimo wszystko, aby przed przystąpieniem do rozprawy, przedyskutowali Państwo ze swoim pełnomocnikiem (radcą prawnym bądź adwokatem) wszystkie elementy posiedzenia, dotyczącego Państwa indywidualnej sprawy rozwodowej.
Rozprawa rozwodowa
Rozprawa o rozwód odbywa się przy drzwiach zamkniętych, czyli nie ma na niej publiczności. Jeżeli strony żądają publicznego rozpoznania sprawy, a sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności – może zezwolić na obecność publiczności.
Wyjątek! Strony mogą zgłosić udział w sprawie tzw. męża zaufania,który nie ma prawa głosu (jest to zazwyczaj bliska osoba z rodziny lub przyjaciel).
Zastanawiasz się kto może być na sali rozpraw i gdzie masz usiąść?
Na sali mogą być obecne następujące osoby: osoba, która złożyła pozew ( powód lub powódka), osoba, przeciw której został złożony pozew ( pozwana lub pozwany), pełnomocnicy stron (adwokaci lub radcowie prawni) oraz świadkowie wezwani na termin rozprawy. Sprawę o rozwód rozstrzyga sąd w składzie trzyosobowym – jeden sędzia zawodowy (przewodniczący), który kieruje przebiegiem rozprawy oraz dwóch ławników. Przy stole sędziowskim znajduje się protokolant, który sporządza pisemny protokół. Protokół z rozprawy może być również elektroniczny, w postaci nagrania dźwiękowego lub audiowizualnego.
Sprawę rozwodową rozpatruje Sąd Okręgowy w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli chociaż jeden z małżonków w nim nadal przebywa. Jeśli żaden z małżonków w tym miejscu nie przebywa, to Sądem właściwym jest Sąd zamieszkania pozwanego, jeżeli nie można takiego ustalić, to Sąd zamieszkania powoda.
Przebieg rozprawy sądowej
Na wstępie – dobra rada – nie ma sensu czatować godzinę przed czasem, wystarczy że będziemy punktualnie z dowodem osobistym i wyłączonym telefonem.
Rozprawa rozpoczyna się po wywołaniu sprawy przez protokolanta. Na początku sprawdzana jest obecność osób wezwanych i zawiadomionych o rozprawie, po czym obecni świadkowie proszeni są o opuszczenie sali. Po ich wyjściu sąd zadaje stronom kilka pytań, aby ustalić czy istnieje szansa na uratowanie małżeństwa. Padną pytania czy małżonkowie prowadzą wspólne gospodarstwo, jeżeli nie to od kiedy, jaka jest sytuacja dzieci, czy toczyły się inne sprawy rodzinne, a także może paść pytanie kiedy ostatni raz małżonkowie ze sobą współżyli.
Kolejnym etapem jest przesłuchiwanie świadków, ale to od organizacji pracy sędziego zależy, czy wezwie świadków na pierwszą rozprawę, czy dopiero na następną. Regułą jest przesłuchanie świadków strony powodowej jako pierwszych, a następnie świadków strony pozwanej. Od ich liczby zależy ile rozpraw potrzeba na ich przesłuchanie. Strony mają prawo zadawać im pytania. Świadkowie po przesłuchaniu muszą opuścić salę rozpraw. Oprócz przesłuchania osób wezwanych, przeprowadza się także inne zawnioskowane dowody np. z dokumentów prywatnych i urzędowych, z nagrań, opinii biegłych.
Następnie sąd obowiązkowo przesłuchuje strony, czyli Ciebie i Twojego współmałżonka.
Na koniec skład sędziowski udaje się na naradę, po której ogłasza wyrok. Czasem samo ogłoszenie wyroku nie nastąpi od razu, ale zostanie odroczone do 2 tygodni. Wyroku wysłuchujesz na stojąco. Po odczytaniu sentencji usłyszysz ustne motywy rozstrzygnięcia, na tym etapie już można usiąść.
Ważne! Zarówno w chwili, gdy sąd wchodzi na salę rozpraw, składania zeznań, czy przyrzeczenia oraz ogłoszenia wyroku wszyscy obecni na sali powinni wstać ze swojego miejsca.