Słysząc o alimentach większość myśli o pieniądzach. Błędem to nie jest, ale trzeba pamiętać, że może to być również obowiązek dostarczania środków utrzymania tj. wyżywienie, ubrania czy książki oraz środków wychowawczych, czyli mówiąc najprościej – obowiązek wychowania.
Kiedy i od kogo można domagać się alimentów?
Do utrzymania dziecka zobowiązani są oboje rodzice, lecz wiadomo, że życie pisze różne scenariusze. W sytuacji, gdy jeden z rodziców, nie chce dobrowolnie powierzać środków na usprawiedliwione potrzeby dziecka, można wystąpić z pozwem o zasądzenie alimentów. Osobą uprawnioną do złożenia wniosku jest dziecko, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie i jego majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania. Oczywiście nie może tego zrobić samo przed osiągnięciem pełnoletności. W jego imieniu może tego dokonać opiekun prawny.
Najczęściej sąd orzeka o alimentach przy rozwodzie. Nie jest jednak warunkiem koniecznym by rodzice dziecka byli kiedykolwiek małżeństwem, aby móc wyegzekwować alimenty. Kluczową kwestią jest to czy osoba, którą chcemy pozwać została wskazana jako rodzic w akcie urodzenia. Jeżeli ojcostwo jest jednoznacznie ustalone, matka dziecka może żądać od ojca środków na trzymanie nawet przed porodem.
Do jakiego wieku alimenty od rodziców?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wskazuje żadnej granicy wieku, po osiągnięciu którego dziecko bezwzględnie traci prawo do alimentów. Przyjmuje się, że dopóki dziecko podejmuje naukę to nie jest w stanie utrzymać się samo. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Obowiązek alimentacyjny nigdy nie wygaśnie, jeśli uprawniony nie jest w stanie się usamodzielnić z powodu choroby bądź niepełnosprawności.
Jaka jest wysokość alimentów na dziecko ?
Wysokość alimentów nie jest stała i zależy od kilku czynników. Po pierwsze, zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Mowa tu nie tylko o przetrwaniu, ale również o kosztach wyjazdów wakacyjnych, wizyt u lekarza, zajęć dodatkowych itp. Dziecko ma prawo do życia na takim samym poziomie jak jego rodzice, więc wysokość alimentów zależy również od możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica. Ustawodawca miał na myśli nie tylko rzeczywisty dochód, ale także zarobki i profity, które osoba ta mogłaby osiągnąć przy dołożeniu należytej staranności oraz wykorzystaniu posiadanych kwalifikacji. Rodzic jest obowiązany dzielić się z dzieckiem nawet najmniejszym dochodem.
Czynnikiem, który sąd bierze również pod uwagę jest osobisty udział w wychowanie dziecka. Brak troski, zainteresowania potomkiem, sporadyczne spotkania zapewne przełoży się na wyższą kwotę alimentów.