Standarem jest, że środki zgromadzone przez małżonków w części kapitałowej systemu emerytalnego w czasie trwania wspólności majątkowej są zaliczane do majątku wspólnego. Na wypadek rozwodu lub unieważnienia małżeństwa środki te podlegają podziałowi pomiędzy byłych małżonków.
Czy zawsze?
Otóż, pracownicy tzw. służb mundurowych są objęci odrębnym systemem zabezpieczenia emerytalnego. Nie posiadają kont emerytalnych w ZUS, ani OFE. W przypadku rozwodu (unieważnienia małżeństwa) małżonka objętego standardowym systemem emerytalnym ze współmałżonkiem pracującym w służbach mundurowych, ten pierwszy byłby stratny, gdyby musiał podzielić się swoimi oszczędnościami. Małżonek mundurowy nie musi się dzielić swoimi oszczędnościami emerytalnymi.
W takiej sprawie z pomocą przyszedł sąd w Olsztynie. Dokonując podziału majątku po ustaniu wspólności małżeńskiej w wyniku rozwodu stwierdził, że podział środków zgromadzonych przez jednego ze współmałżonków w OFE z małżonkiem spoza systemu, jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Fakt, że pracownicy służb mundurowych są objęci odrębnym systemem zabezpieczenia emerytalnego nie oznacza, że takiego zabezpieczenia w ogóle nie mają. Wobec tego, żądanie przez mundurowego współmałżonka podziału środków zgromadzonych przez drugiego w OFE jest niesprawiedliwie i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Małżonek pracujący w służbach mundurowych ma odrębne zabezpieczenie emerytalne, którym nie dzieli się ze współmałżonkiem.
Natomiast, skoro w czasie trwania małżeństwa obie strony pracowały i każdy z małżonków ma własne zabezpieczenie emerytalny, podział środków zgromadzonych tylko przez jednego z nich byłby niesprawiedliwy.
W okresie małżeństwa obie strony pracowały. Wnioskodawca wypracowywał jednakże swoją emeryturę w innym systemie (jako Policjant) nie odprowadzając składek na subkonto i OFE. W innej sytuacji była uczestniczka, która nie miała wpływu na to, że takie środki są pobierane z jej wynagrodzenia i przekazywane do ZUS i wybranego OFE. W przedmiotowej sprawie z końcem małżeństwa stron zbiegło się odejście na emeryturę wnioskodawcy, który w żadnej części nie dzieli się swoim prawem z uczestniczką. Taka sytuacja powoduje zdaniem Sądu, że w przedmiotowej sprawie nie powinno dojść do podziału środków zgromadzonych na subkoncie i w (…) A. Podział tych środków w sytuacji braku podziału środków otrzymywanych z tego samego tytułu (emerytura) ze strony J. B. będzie w ocenie Sądu sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.
I Ns 528/15 – Postanowienie Sądu Rejonowego w Olsztynie