Sprawa rozwodowa dobiegła końca. Niby można odetchnąć z ulgą, lecz coś zalega Ci na sercu. Wyrok nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący? Zdecydowałeś się na rozwód „bez orzekania” o winie i zrozumiałeś, że to nie jest korzystne rozwiązanie? Pełnomocnik uświadomił Ci jakie dowody można było jeszcze przedłożyć oraz jakie okoliczności wskazać, aby uzyskać korzystny dla siebie finisz? Ostatnią szansą na zmianę wyroku jest odwołanie się od niego.
Apelacja w sprawie rozwodowej
Odwołaniem od wyroku jest apelacja. Można zaskarżyć wyrok w całości lub tylko w części, która nam nie odpowiada. Składamy ją do sądu, który wydał wyrok. Apelacje możemy sporządzić sami, lecz nie należy to do najłatwiejszych czynności. Jest pismem bardzo sformalizowanym i wymaga zachowania wielu warunków. Aby zaistniała szansa na sukces, konieczne jest przygotowanie pisma przez doświadczonego pełnomocnika. Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielną pracę to pamiętaj, aby znalazło się w niej:
- oznaczenie orzeczenia, które jest zaskarżane oraz zakres zaskarżenia (czy wyrok kwestionuje się w całości czy w części)
- zwięzłe przedstawienie zarzutów wraz z uzasadnieniem;
- powołanie, w razie potrzeby, nowych faktów i dowodów;
- wniosek o zmianę lub o uchylenie wyroku;
- własnoręczny podpis osoby wnoszącej apelację;
- wymienienie załączników;
Termin na złożenie apelacji
Bardzo ważną kwestią są nieprzekraczalne terminy! Mamy dwie opcje:
- teoretycznie na złożenie wniosku przysługują nam 3 tygodnie od dnia ogłoszenia wyroku, ale tylko w sytuacji gdy nie wystąpimy z wnioskiem o jego uzasadnienie;
- drugim i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest złożenie do sądu wniosku o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem w terminie tygodnia od ogłoszenia wyroku, a następnie mamy 2 tygodnie od doręczenia uzasadnienia na złożenie apelacji.
Na wyrok z uzasadnieniem możemy poczekać nawet kilka tygodni, lecz uważam, że warto. Dlaczego? Uzasadnienie wyroku zdecydowanie ułatwi nam napisanie apelacji oraz zakwestionowanie wyroku. Sąd rozpatrujący apelacje nie będzie musiał czytać w myślach składu orzekającego w I instancji.
Terminy w dużym skrócie :
7 dni – termin od ogłoszenia wyroku na wystąpienie o uzasadnienie wyroku do Sądu,
14 dni – termin po otrzymaniu uzasadnienia na złożenie apelacji w Sądzie,
21 dni – jeżeli nie wystąpimy z wnioskiem o uzasadnienie wyroku, mamy trzy tygodnie na apelację.
Terminów tych nie można przekroczyć, ponieważ sąd odrzuci pismo wniesione po czasie. Wyjątkiem jest uzasadniona sytuacja losowa np. wypadek, ciężka choroba, pobyt w szpitalu. W przypadku wysyłania przez Ciebie apelacji pocztą polską liczy się data nadania listu poleconego.
Opłata sądowa od apelacji wynosi 600 zł. Dowód jej uiszczenia musi zostać dołączony do apelacji. Jeśli korzystasz z pełnomocnika, musisz się liczyć także z kosztem opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Wynosi ona 17 zł.