Co warto wiedzieć na temat spraw rozwodowych?
Rozwód jest bardzo trudnym przeżyciem dla wielu osób. Nieprzypadkowo z samych tylko powodów emocjonalnych spora część małżonków decyduje się na skorzystanie ze wsparcia adwokata lub radcy prawnego.
W takiej sytuacji osoby, które oczekują na orzeczenie rozwodu, czują się pewniej zarówno przed sprawą, jak i w jej trakcie. Poza względami emocjonalnymi kancelaria adwokacka sprawia również, że wszystkie decyzje podejmowane są w sposób przemyślany. Dobrzy adwokaci mają mnóstwo spraw rozwodowych w swoim dorobku i potrafią odpowiednio pokierować klientami.
Jak wyglądają sprawy rozwodowe?
Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd. Sąd może orzec rozwód po przeprowadzeniu sprawy rozwodowej na wniosek jednego z małżonków, jeśli między małżonkami nastąpił tzw. zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, czyli wystąpiły tzw. przesłanki rozwodowe. Wszystko rozpoczyna pozew rozwodowy wniesiony przez jedną ze stron.
Konieczny, jeśli chodzi o możliwość orzeczenia rozwodu jest zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że drogi życiowe małżonków rozeszły się na dobre, a małżonkowie nie widzą już żadnej możliwości powrotu do małżeństwa i dalszego zgodnego wspólnego życia.
Zupełny rozkład pożycia małżeńskiego może wystąpić niezależnie od tego, czy małżonkowie nadal mieszkają razem i razem wychowują dzieci lub czy prowadzą wspólną firmę.
Trwały rozkład pożycia małżeńskiego oznacza, że między małżonkami nastąpił rozłam w trzech sferach. Pierwsza to sfera emocjonalna, czyli wzajemny szacunek, lojalność i miłość. Rozpad w tej sferze oznacza, że małżonkowie już się nie kochają.
Druga to sfera fizyczna, czyli bliskość i intymność w związku. Sąd pyta podczas rozwodu, czy małżonkowie utrzymują relacje intymne.
Wreszcie, trzecia to sfera ekonomiczna, czyli prowadzenie przez małżonków wspólnego gospodarstwa domowego, wspólnego budżetu, wspólne planowanie wydatków i przyszłości ekonomicznej rodziny, np. zakup mieszkania lub domu, wspólne finansowanie potrzeb dzieci.
Sąd może orzec rozwód, nawet jeśli ustali w sprawie rozwodowej, że małżonkowie nadal prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i mieszkają w jednym domu.
Wszystko zależy od konkretnej sprawy i okoliczności. Może się zdarzyć, że małżonkowie nie mają możliwości, aby zamieszkać osobno lub nadal mieszkają wspólnie ze względu na dobro wspólnych dzieci.
Sprawy rozwodowe dotyczą bardzo delikatnej materii, dlatego trzeba zachować ostrożność w ocenie i roztrząsaniu okoliczności. Jeśli małżonkowie nie chcą dłużej tworzyć związku, to niezależnie od decyzji sądu nie będą żyć razem. Dlatego sąd w sprawie rozwodowej zwraca szczególną uwagę na wolę małżonków, ich aktualne potrzeby życiowe i okoliczności występujące w każdej sprawie.
Kiedy możliwe jest orzeczenie rozwodu?
Do rozpoczęcia sprawy rozwodowej konieczne jest złożenie przez jednego z małżonków pozwu do sądu wraz ze wszystkimi załącznikami. Do pozwu o rozwód załącza się przede wszystkim odpis aktu małżeństwa oraz wszelkie inne dokumenty i dowody, które potwierdzają twierdzenia powoda. Dowodem w sprawie rozwodowej może być np. raport detektywa z prowadzonych obserwacji.
Sprawy rozwodowe podlegają opłacie. Opłata to jeden z warunków uzyskania rozwodu. Opłata sądowa od pozwu o rozwód wynosi 600 zł. Małżonek, którego nie stać na opłacenie pozwu o rozwód, może wystąpić do sądu o zwolnienie go z kosztów sądowych.
Sąd rozwiąże małżeństwo przez rozwód, jeśli małżonkowie udowodnią w sprawie, że nastąpił między nimi zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, że się nie kochają i nie widzą możliwości dalszego wspólnego zgodnego życia. Jeśli sąd ma wątpliwości co do przekonania małżonków czy powinni się rozwieść, może skierować sprawę rozwodową do mediacji.
Dopiero po spotkaniu małżonków z mediatorem i ustaleniu, że faktycznie nie ma szansy na uratowanie małżeństwa i powstrzymanie rozwodu, sąd zakończy sprawę i orzeknie zakończenie małżeństwa przez rozwód.
Ile czasu trwa sprawa rozwodowa?
Sprawa rozwodowa może trwać od kilku miesięcy do kilku lat w zależności od stopnia skomplikowania sprawy, ilości dowodów przedstawionych w sprawie czy zawziętości małżonków. Jeśli wola małżonków co do rozwodu jest zgodna, sąd może orzec rozwód już na pierwszej rozprawie.
Jeśli jednak małżonkowie mają sprzeczne interesy, będą udowadniać winę współmałżonka w rozpadzie małżeństwa, czy nie mogą porozumieć się w sprawie opieki nad dziećmi, to sprawa sądowa może potrwać nawet kilka lat.
Jeśli sąd orzekł rozwód, a małżonek nie jest zadowolony z wyroku, to może złożyć apelację.
Sprawy o rozwód rozpoznaje sąd okręgowy w miejscu zamieszkania małżonków, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze mieszka. Apelację od wyroku rozwodowego rozpoznaje sąd apelacyjny.
Sprawy rozwodowe. Kto bierze w nich udział?
W sprawie rozwodowej biorą udział mąż i żona. Co więcej, w sprawie rozwodowej mogą brać udział ich adwokaci, jeśli małżonkowie się na nich zdecydują, oraz świadkowie i biegli, jeśli zostaną w sprawie powołani. Osobisty udział małżonka w całej sprawie rozwodowej nie jest konieczny, chyba że taka jest decyzja sądu prowadzącego sprawę.
Jeśli małżonkowie nie stawią się na sprawie, sąd nadal może orzec rozwód. Zwłaszcza jeśli wnosili o rozpoznanie oni sprawy rozwodowej pod ich nieobecność lub zamiast małżonka w sądzie stawił się jego adwokat.
W sprawie rozwodowej mogą brać udział świadkowie powołani do udowodnienia np. jakości pożycia małżeńskiego rozwodzących się małżonków, ewentualnej zdrady lub nielojalności jednego z małżonków. Świadkiem w sprawie rozwodowej mogą być osoby z rodziny, przyjaciele, pracownicy socjalni wspierający rodzinę, a także detektyw, który prowadził obserwacje jednego z małżonków.
Rzadko na świadków w rozwodowych sprawach powołuje się dzieci rozwodzących się małżonków. Przede wszystkim dlatego, aby nie narażać ich na stres i nie stawiać przed koniecznością opowiedzenia się za jednym z rodziców.
Jeśli w sprawie rozwodowej na świadka powołuje się dziecko, wówczas jego przesłuchanie powinno się odbyć w szczególnych warunkach, w obecności psychologa i w specjalnym pomieszczeniu przystosowanym do prowadzenia przesłuchań dzieci.
Sprawy rozwodowe z adwokatem czy bez niego?
Nie ma obowiązku występowania w sprawie rozwodowej z adwokatem lub radcą prawnym. Małżonkowie do prowadzenia sprawy rozwodowej mogą wybrać adwokata lub radcę prawnego. Mogą też działać w sprawie samodzielnie.
To czy ustanowić adwokata do sprawy rozwodowej zależy wyłącznie od woli strony. Jeśli wiesz, że potrzebujesz wsparcia w rozwodzie i będziesz czuć się pewnie w obecności profesjonalisty, znajdź prawnika specjalizującego się w sprawach rozwodowych. Daje to szansę na szybsze i mniej bolesne zakończenie sprawy.
Działanie w sprawie rozwodowej z adwokatem spowoduje, że kancelaria adwokacka zdejmie z Ciebie obowiązek przestrzegania procedury sądowej. Adwokat będzie pisał za Ciebie pisma i zabierał głos w toku rozprawy rozwodowej. Będzie on za Ciebie zadawał pytania małżonkowi, świadkom i biegłym. Adwokat lub radca prawny dopilnuje, aby Twoje interesy w sprawie rozwodowej były dobrze chronione.
Radca prawny czy adwokat? Sprawy rozwodowe wymagają odpowiedzi na to pytanie
Nie ma znaczenia czy do sprawy rozwodowej wybierzesz adwokata, czy radcę prawnego. Obaj mają te same kompetencje i prawa przed sądem w sprawach rozwodowych. Ważne jest jednak to, aby prawnik wybrany do prowadzenia sprawy rozwodowej miał doświadczenie w sprawach rodzinnych.
Kompetencje adwokata lub radcy prawnego, jego sprawne i szybkie poruszanie się w procedurze, a także doświadczenie w sprawach rozwodowych przed sądami i mediatorami jest kluczowe dla powodzenia sprawy i szybkiego jej zakończenia zgodnie z Twoim zamiarem.
Bardzo ważne jest również to, żebyś czuł się rozumiany przez Twojego prawnika. Obecność adwokata lub radcy prawnego musi zapewniać Ci poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że Twoje interesy są dobrze chronione w toku sprawy rozwodowej.
Sprawy rozwodowe z adwokatem kobietą czy mężczyzną?
Nie ma też znaczenia, czy do prowadzenia Twojej sprawy rozwodowej wybierzesz adwokata lub radcę prawnego kobietę, czy mężczyznę. Ważne jest, aby prawnik miał doświadczenie w sprawach rodzinnych i wzbudzał Twoje zaufanie. Jeżeli wolisz współpracować z kobietami i lepiej się z nimi komunikujesz, wybierz adwokata lub radcę prawnego kobietę.
Jeśli wolisz jednak współpracę z mężczyznami, wybierz adwokata lub radcę prawnego mężczyznę.
Kompetencje i relacje z prawnikiem nie zależą od tego, czy adwokat lub radca prawny jest kobietą lub mężczyzną tylko od osobowości konkretnego człowieka, jego profesjonalizmu i relacji, jaką utworzy bezpośrednio z Tobą.
Płeć pełnomocnika wybranego do prowadzenia sprawy rozwodowej nie ma też znaczenia w zależności od tego, czy jesteś rozwodzącą się żoną, czy mężem. Pamiętaj, że adwokat czy radca prawny nie jest psychologiem i nie pomoże Ci w rozwiązaniu problemów emocjonalnych związanych z rozwodem.
Zadaniem adwokata jest profesjonalne prowadzenie sprawy rozwodowej, a nie udzielanie porad życiowych. To bardzo ważne, bo jeśli będziesz obciążał swojego adwokata ciągłymi pytaniami o to, co teraz życiowo powinieneś zrobić w swojej relacji i czy faktycznie chcesz rozwodu, prawnik nie będzie miał czasu, aby profesjonalnie zająć się Twoją sprawą rozwodową.
Podsumowanie na temat orzeczenia rozwodu
Proces rozwodu rozpoczyna pozew rozwodowy. Postępowanie rozwodowe określa rozpad małżeństwa bez orzekania o winie, z winą obu stron albo z winą jednej strony. W toku postępowania bardzo często ustalany jest także podział majątku oraz kwestia ponoszenia kosztów utrzymania drugiej strony i dzieci. Władza rodzicielska nad małoletnimi dziećmi to także często poruszane zagadnienia w trakcie sprawy sądowej. Z tego też powodu zdecydowanie warto skorzystać usług prawnika, takiego jak na stronie internetowej rozwodnaspokojnie.pl