Rozwód weź go na spokojnie
    • Start
    • Rozwód
    • Alimenty
    • Dzieci
    • Majątek
    • Prawo
    • Separacja
    Facebook
    Rozwód weź go na spokojnie
    Alimenty

    Co to alimenty – prawnik wyjaśnia

    Katarzyna Zdunek-DróżdżKatarzyna Zdunek-Dróżdż7 grudnia 2021Brak komentarzy7 Mins Read

    Co to alimenty – prawnik wyjaśnia

    Obowiązek alimentacyjny jest zawarty w artykule 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z nim alimenty służą zapewnieniu środków utrzymania, dotyczą codziennych potrzeb, takich jak wyżywienie, odzież, noclegi, koszty leczenia, koszty utrzymania lub rehabilitacji, a w razie potrzeby, zapewniają także zasoby edukacyjne, na przykład lekcji dodatkowych, gdy członkowie rodziny nie są w stanie zaspokoić swoich uzasadnionych potrzeb samodzielnie. Warto pamiętać, że obowiązek alimentacyjny istnieje nie tylko w przypadku rodziców i dzieci, istnieje możliwość ustalenia obowiązku alimentacyjnego np. dzieci dla rodziców.

    Czym dokładnie są alimenty?

    Zarówno środki do życia, jak i środki do nauki mają ten sam cel, to znaczy zaspokojenie uzasadnionych potrzeb uprawnionego. Należy jednak zauważyć, że charakter obowiązku alimentacyjnego nigdy doprowadził do zaspokojenia dawnych, minionych potrzeb. Zaspokojenie takiej potrzeby można wywołać tylko w teraźniejszości i w przyszłości, bo o zaspokajaniu potrzeb z przeszłości nie może być mowy. Alimenty są bowiem środkami na poprawę jakości życia, a nie na uzyskanie odszkodowania, chociaż zdarzają się sytuacje, że alimenty są wypłacane również za przeszłe miesiące.

    W związku z tym, jeśli powód chce dochodzić roszczeń przeszłych, tj. przed datą wniesienia roszczenia, musi wykazać, że jego konkretne i uzasadnione potrzeby nie zostały zaspokojone.

    Obowiązek alimentacyjny to przede wszystkim szansa dla niektórych osób na godne życie, jednak w przypadku ustalenia obowiązku alimentacyjnego muszą pojawić się odpowiednie przesłanki. Np. dzieci nie będą musiały płacić alimentów rodzicom, którzy są sprawni, mają możliwość podjęcia pracy, czy też pobierają godną emeryturę, nawet jeżeli środki z majątku dziecka wystarczają na wypłacenie określonych kwot. Alimenty na dziecko również nie są czymś, co trzeba płacić dożywotnio – gdy dziecko kończy swoją edukację obowiązek alimentacyjny ustaje.

    Obowiązek alimentacyjny – co oznacza ten termin?

    Co do zasady obowiązki alimentacyjne obejmują zapewnienie środków w rozumieniu ogólnym (w tym pieniędzy), mających na celu zapewnienie beneficjentom środków do życia. Nie należy jednak zapominać, że obowiązki alimentacyjne wiążą się również z ochroną beneficjentów, czyli opieką i edukacją.

    Najpopularniejszy obowiązek alimentacyjny to zapewnienie dziecku środków utrzymania i stworzenie możliwości zdobycia wykształcenia, jednak np. jeżeli dziecko ukończyło studia i chce się dalej kształcić, na przykład rozpocząć przewód doktorski, środków utrzymania dziecku już zapewniać nie trzeba, obowiązek alimentacyjny ustaje.

    Warto pamiętać jednak, że termin „alimenty” nie odnosi się tylko do tego, że trzeba płacić alimenty na dziecko. W rzeczywistości obowiązek alimentacyjny może być również ustanowiony np. względem dziadków, czy w uzasadnionych przypadkach również rodzeństwa. Spraw o ustanowienie świadczeń alimentacyjnych względem dziecka jest zdecydowanie najwięcej, ponieważ to dzieciom zwykle konieczne jest dostarczanie środków utrzymania. Warto jednak pamiętać, że alimenty mają prowadzić do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, obowiązek alimentacyjny nie może być więc wykorzystywany do gromadzenia własnego majątku, chociaż nie zawsze dotyczy to świadczeń alimentacyjnych względem dziecka. Alimenty na dziecko mają mu umożliwić nie tylko zapewnienie środków utrzymania i środków wychowania, ale również często pojawia się pogląd, że np. ojciec ma wypłacać dziecku alimenty takiej wysokości, aby żyło na podobnym poziomie, co on. Świadczenie alimentacyjne jednak zwykle jest ustanawiane przez sąd, przy wzięciu pod uwagę możliwości zarobkowych.

    Należy również pamiętać, że były małżonek również może domagać się alimentów, jednak to małżonek wyłącznie winny obowiązany jest jednak do wypłacenia alimentów. W sprawie zasądzenia alimentów bezwzględnie trzeba zgłosić się do sądu, dobrze również w sprawach alimentacyjnych skonsultować się z prawnikiem.

    Czy można zrzec się alimentów?

    Wierzyciel alimentacyjny nie może zrzec się prawa do alimentów, a świadczenia są niezbywalne. Dotyczy to zarówno świadczeń przyszłych, jak i świadczeń już należnych. Niedopuszczalne jest również zamiana powtarzających się świadczeń w jednorazową płatność na pokrycie bieżących i przyszłych potrzeb beneficjenta. Byłoby to sprzeczne z zakresem prawnym obowiązku alimentacyjnego, jedną z cech obowiązku alimentacyjnego jest to, że może on zmieniać się w czasie, w zależności od bieżących potrzeb beneficjenta i możliwości finansowych oraz finansów wierzyciela.

    Obowiązek alimentacyjny – jakie potrzeby zaspokoić?

    W rzeczywistości pytanie brzmi, jakie są te środki utrzymania i edukacji. Środkami edukacji są działania na rzecz zdrowia posiadaczy praw, ich rozwoju fizycznego i psychicznego, stworzenie możliwości uczenia się itp. Jednak zapewnienie środków do życia oznacza zaspokojenie normalnych i codziennych potrzeb, takich jak żywność, odzież, schronienie, paliwo, artykuły pierwszej potrzeby, lekarstwa itp. Obowiązek alimentacyjny można więc precyzyjnie spełnić poprzez zaspokojenie ww. potrzeb. W sprawach alimentacyjnych może się również zdarzyć, że sąd zamiast określonej kwoty orzeka np.: odpowiednią część wynagrodzenia podatnika.

    Jak przebiega ustanowienie obowiązku alimentacyjnego i jego wysokości?

    Wysokość alimentów zawsze zależy od uzasadnionych potrzeb beneficjenta oraz możliwości finansowych i finansowych wierzyciela. Należy zauważyć, że nasz system zawiera tak zwaną zasadę równego standardu życia dzieci i rodziców, czyli poziom życia dzieci musi odpowiadać poziomowi ich rodziców. Same te terminy oznaczają, że różnica w liczbach może być ogromna. I faktycznie tak jest – alimenty na dziecko wynoszą od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

    Obowiązek alimentacyjny rodziców – czy trzeba cały czas płacić tyle samo?

    Potrzeby racjonalne to potrzeby, które są w danym przypadku uzasadnione, mają charakter bieżący, co oznacza, że nie obejmują potrzeb, które mają powstać w odległej przyszłości. Zasadność środków zależy od specyfiki danego przypadku. Będą to oczywiście środki, które muszą prowadzić do zadowolenia osoby sprawującej władzę z godnego życia, jednocześnie zapobiegając popadnięciu jej w ubóstwo. Należy zauważyć, że nie jest to kwestia minimalnej egzystencji, ale poziomu zapewniającego pełne pokrycie różnorodnych potrzeb. Orzecznictwo w tym zakresie jest bardzo bogate, Sąd Najwyższy wielokrotnie stwierdzał, że uzasadnione potrzeby należy traktować jako te, które wynikają z potrzeb materialnych, duchowych, kulturalnych, edukacyjnych, duchowych, rekreacji i rozrywki.

    Czy bezrobotny też musi płacić alimenty na dziecko?

    Potencjał dochodowy to nie tylko rzeczywisty dochód, ale także dochód, który podatnik może i powinien mieć, przy staranności i poszanowaniu zasady czynienia dobra w biznesie, w zależności od stanu zdrowia i inteligencji tej osoby. W efekcie możliwości zarobkowania będą determinowane poziomem wykształcenia, umiejętnościami, kwalifikacjami, doświadczeniem, ale także stanem zdrowia i aktualnym stanem gospodarki.

    Na przykład, jeśli jesteś bezrobotny. W takiej sytuacji sąd rozważy, czy przy odpowiednich staraniach taka osoba może uzyskać pożyteczną pracę. Z kolei możliwości majątkowe to sposób, w jaki bogaci mają zobowiązania. Na przykład możesz być bezrobotny i mieć dużą ilość pieniędzy do zdeponowania lub zaoszczędzenia w gotówce. Innymi słowy, możliwości związane z nieruchomościami to potencjalne możliwości zarabiania na własnej nieruchomości, warto wziąć przykład kogoś, kto jest właścicielem mieszkania, w którym nie mieszka, co można pochwalić, ale z jakiegoś powodu nie. . W takiej sytuacji wpłynie to również na wysokość kwoty alimentów.

    Obowiązek alimentacyjny – nie tylko dla rodziców

    Obowiązek alimentacyjny ciąży na członkach najbliższej rodziny i rodzeństwie i sprowadza się on zasadniczo do tego, że może to dziecko proponuje wsparcie rodzicom, albo rodzice mogą proponować wsparcie dzieciom, a także mogą być wsparciem dla wnuków dziadkowie i na odwrót Oczywiście może się zdarzyć, że bracia i siostry alimentatorzy będą się wzajemnie prosić. Ale zasada jest taka, że obowiązek alimentacyjny ciąży na potomstwie. Jako przykład załóżmy, że mój ojciec ma kłopoty. Przede wszystkim do pomocy zobowiązane są dorosłe i samodzielne dzieci (potomstwo), tylko wtedy, gdy nie mogą pomóc, mogą pomóc rodzice ojca. Warunkiem tego warunku jest to, że taki ojciec nie może sam się utrzymać.

    Jak wystąpić o ustalenie obowiązku alimentacyjnego?

    Przede wszystkim musisz przygotować swój pozew. Musi spełniać określone wymagania. Oczywiście możesz wynająć adwokata, który załatwi za nas większość formalności. Taka sytuacja jest najłatwiejsza i zdecydowanie przyspiesza cały proces. Należy dodać, że jeśli ktoś nie ma środków na opłacenie adwokata, może złożyć formalny wniosek o adwokata w sądzie. Z kolei sporządzanie ewidencji to przede wszystkim gromadzenie dokumentów – przede wszystkim aktów stanu cywilnego, potwierdzających powiązanie wnioskodawcy z płatnikiem. Należy odnotować następujące wydatki. Jeśli ktoś chce przygotować takie dokumenty, radzę zadbać o indywidualną fakturę, która nie pozostawi wątpliwości, że jest to osoba, która ma już taką potrzebę i nie ma innej potrzeby. Będzie bardziej niezawodny niż np. paragony. Następnie należy sporządzić listę kosztów utrzymania danej osoby, ponieważ sąd nieuchronnie o to zapyta. Możesz wezwać świadka lub złożyć rachunek za media, który potwierdzi, że płacimy tę samą kwotę. Należy zauważyć, że w postępowaniu cywilnym istnieje tzw. zasada kontradyktoryjności i sąd nie ma obowiązku nakazać przesłuchania w celu uzupełnienia lub wyjaśnienia roszczeń w pozwie lub obronie oraz wykrycia dowodów. sąd do przedstawienia dowodów formalnych w celu wyjaśnienia okoliczności związanych z wydaniem decyzji. Należy mieć świadomość, że strona jest zobowiązana do przedstawienia dowodów w celu ustalenia faktów i powinna mieć świadomość, że jeśli nie spełni określonych wymagań, może to być przeciwko niej.

    Katarzyna Zdunek-Dróżdż
    • Website

    Prawo alimentacyjne – wszystko co warto o nim wiedzieć

    6 grudnia 2021

    Alimenty na dziecko

    6 grudnia 2021

    Obowiązek alimentacyjny między małżonkami po rozwodzie

    20 czerwca 2021
    Ostatnie wpisy
    • Co to alimenty – prawnik wyjaśnia
    • Podział majątku po rozwodzie a dzieci – prawnik pomoże
    • Co warto wiedzieć na temat spraw rozwodowych?
    • Dlaczego adwokat rozwodowy jest nieocenionym wsparciem?
    • Prawnik rozwody – skuteczna pomoc trudnej sytuacji
    Archiwa
    • grudzień 2021
    • czerwiec 2021
    • maj 2021
    • kwiecień 2021
    • marzec 2021
    • luty 2021
    • styczeń 2021
    • grudzień 2020
    • listopad 2020
    • październik 2020
    • wrzesień 2020
    • sierpień 2020
    • lipiec 2020
    • czerwiec 2020
    Kategorie
    • Alimenty
    • Dzieci
    • Majątek
    • Prawo
    • Rozwód
    • Separacja
    O nas

    Specjalizujemy się w prowadzeniu spraw rozwodowych i wszystkim co się z tym wiąże.

    Facebook

    Polityka prywatności

    Copyright © 2017. Designed by ThemeSphere.
    • Start

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.